Poznaj nasza piękną okolicę!

Przesieka to wczasowa, podgórska wioska położona niedaleko Jeleniej Góry i Karpacza. Wieś leży na wysokościach 480 - 650 m n.p.m., w dolinie Czerwienia, Podgórnej i Myi. Przesieka ma rozrzuconą zabudowę, typowe dla niej są domy rozproszone na stokach, otoczone lasem. Taki układ miejscowości powoduje, iż dominującą właściwością wsi jest cisza. Bardziej zagęszczona zabudowa znajduje się w niżej położonej, północno-wschodniej części wioski. Pierwsze potwierdzone notatki odnoszące się do miejscowości dotyczą wieku XVII-tego. Cesarz przekazał wieś Georgowi Andreasowi Schwinghammerowi - weteranowi wojny trzydziestoletniej. Nazwa wsi Przesieka zaistniała w 1946 r., tuż po wojnie nazywała się Matejkowice, za sprawą znalezienia w niej zaginionych obrazów Matejki.

Początki turystyki w miejscowości to połowa XIX wieku, u schyłku wieku Przesieka była nawet chętniej odwiedzana niż Karpacz. Przed wybuchem wojny Przesieka była znanym, karkonoskim ośrodkiem sportów zimowych. Modne były wówczas wędrówki narciarskie, saneczkarstwo, łyżwiarstwo a także skoki narciarskie - co ciekawe, w Przesiece było wówczas kilka skoczni narciarskich. Lata 60 i 70-te to największy ruch turystyczny za sprawą Funduszu Wczasów Pracowniczych, studenckich rajdów oraz masowej turystyki.

Dziś Przesieka to cicha miejscowość turystyczna. Jej walorem jest lokalizacja - z pobliskiej Jeleniej Góry można dojechać komunikacją miejską - linie nr 4 (z centrum) i 18 (z Cieplic). Główna atrakcja Przesieki to Wodospad Podgórnej - potrójna kaskada wysoka na 10 metrów. Pod wodospadem znajduje się węzeł podgórskich szlaków turystycznych. Przez miejscowość prowadzą szlaki turystyczne: zielony do Karpacza i w drugą stronę do Zamku Chojnik i Szklarskiej Poręby; niebieski prowadzi na Przełęcz Karkonoską, i dalej na karkonoskie szczyty; żółty na Słonecznik oraz inne, do sąsiednich miejscowości. Atrakcje turystyczne: Wodospad Podgórnej, wysoki na 10 m trzeci pod względem wysokości w Karkonoszach; Skałki - Dziurawa Skała, Szwedzkie Skały; Chybotek i Waloński Kamień - ciekawe bloki granitowe; Bike Maraton - coroczna impreza dla wszystkich entuzjastów rowerów oraz terenowego szaleństwa.

Galeria z okolicy